Basset artezyjsko-normandzki

Basset artezyjsko-normandzki wywodzi się z Francji. To również z tego języka pochodzi pierwsze charakterystyczne słowo nazwy – basset. „Bas” to inaczej „niski lub nisko zawieszony”, co świetnie pasuje do tego psa myśliwskiego. Przyciąga uwagę krępymi łapy, silnymi nogami i sporych rozmiarów tułowiem.

? Rozmiarwysokość w kłębie: od 30 do 36 cm
masa ciała: od 15 do 20 kg
Szatasierść: gładka, krótka, zwarta
maść: trójbarwna płowa z czarnym płaszczem i bielą, dwubarwna płowa z bielą
❤️ Długość życiaok. 12 lat
? Charakteroddany, zawzięty, wylewny w stosunku do opiekuna, umiarkowanie żywy

Basset artezyjsko-normandzki – wygląd i charakterystyka

Basset artezyjsko-normandzki na trawie

Pies ten zalicza się do niskich, ale krępych czworonogów. Mimo niewielkich łap jest w stanie osiągnąć wysokość 36 cm. Waga odpowiednio pielęgnowanego przedstawiciela rasy oscyluje w przedziale 15–20 kg. Basset artezyjsko-normandzki ma krótką i przylegającą sierść, bardzo miłą w dotyku. Jego tylne łapy nie powinny ustawiać się pod kątem, w przeciwieństwie do przednich, które mogą kątować się w nadgarstkach. W ogromnej większości przedstawiciele tej rasy występują w trzech, rzadziej dwóch kolorach. Ogon zwykle jest szpiczasto zakończony i sięga praktycznie do samego podłoża.

Basset artezyjsko-normandzki i jego charakter

Basset artezyjsko-normandzki na wystawie

Ten, kto miał już do czynienia z psem myśliwskim, wie, że jego instynkt jest mocno rozwinięty. Z tego powodu bez odpowiedniego szkolenia basset zwykle jest uparty i nieposłuszny. Wybierając go do swojego domu, musisz więc pamiętać o tresurze od samego początku. Nagradzaj go za każdą wykonaną komendę świadczącą o posłuszeństwie względem ciebie. Z drugiej strony basset artezyjsko-normandzki jest wielkim pieszczochem i lubi obierać styl kanapowca. Z uwagi na jego odporność na ból bez obaw możesz go zostawić w towarzystwie dzieci.

Zdrowie psa tej rasy

Basset artezyjsko-normandzki leży na deskach

Bolączką psów krótkonogich jest wrażliwość kręgosłupa na nadmierną wagę i wykonywanie wysokich skoków. Można tego unikać, pamiętając o zapewnieniu psu odpowiedniej dawki aktywności ruchowej. Kontroluj również ilość spożywanego przez niego jedzenia. Musi być odpowiednio porcjowane, ponieważ nadmierne kilogramy przyczynią się do szybkiego spadku kondycji i zdrowia fizycznego psa. Poza wrażliwością kręgosłupa na wymienione czynniki basset artezyjsko-normandzki jest raczej zdrowym i odpornym na choroby psem.

Pielęgnacja basseta artezyjsko-normandzkiego?

bassety artezyjsko-normandzkie z opiekunami

Wymagania związane z zachowywaniem odpowiedniej masy ciała wpływają na ilość codziennego ruchu. Pies tej rasy musi mieć zapewnione przynajmniej trzy spacery dziennie, szczególnie gdy temperatura powietrza przekracza 15–20oC. Najlepszym sposobem, który nie ingeruje w konieczność ciągłego wychodzenia z psem na spacery, jest posiadanie przydomowego ogródka. Tam basset może swobodnie się wyhasać. Ponieważ nie ma podszerstka, w warunkach zimowych zakładaj mu sweterek lub kubraczek. Chroń też jego łapy przed zmarznięciem. Sierść możesz szczotkować raz na dwa tygodnie, a częściej w okresie linienia. Poza tym pamiętaj o czyszczeniu jego uszu.

Basset artezyjsko-normandzki – hodowla w Polsce i Europie

Basset artezyjsko-normandzki siedzi na chodniku

W Polsce basset artezyjsko-normandzki jest nadal psem występującym dosyć rzadko. Jego hodowla ogranicza się głównie do rodzimej Francji. Co istotne, w okresie II wojny światowej rasa ta niemal całkiem wyginęła, jednak dzięki staraniom jej wielbicieli udało się ją zachować. Jeśli chcesz wejść w posiadanie tego uroczego i miłego psa, będziesz musiał zamówić szczenię odpowiednio wcześniej i cierpliwie na nie poczekać.

Basset artezyjsko-normandzki – cena szczeniaka

Na koszt zakupu psa ma wpływ to, czy uda ci się go nabyć w polskiej czy zagranicznej hodowli. Zazwyczaj jego cena nie będzie przekraczała 3000 zł (700 euro), jednak ostateczna kwota zależy od kosztów sprowadzenia szczeniaka z legalnej hodowli. Miesięczne utrzymanie pupila nie powinno natomiast przekroczyć 100–120 zł.

Historia basseta artezyjskiego

szczeniak basseta artezyjsko-normandzkiego

Pies tej rasy pochodzi od długonogich psów gończych. Skąd zatem współcześnie wzięły jego krótkie nogi? Początek rasie dał pies gończy normandzki i chien d’Artois. Ich krzyżówka z jednoczesnym wystąpieniem mutacji płodowego rozwoju chrząstki doprowadziła do wyodrębnienia basseta artezyjskiego i normandzkiego. W wyniku skrzyżowania dwóch ostatnich doszło do powstania basseta artezyjsko-normandzkiego. W ten sposób opisywana rasa osiągnęła pośrednie stadiu  gabarytów.

Dla kogo jest basset artezyjsko-normandzki?

To zdecydowanie pies dla rodziny, która dysponuje czasem na wspólną zabawę i możliwością zapewniania psu odpowiedniej przestrzeni do wyhasania się. Basset tego typu bardzo dobrze czuje się w towarzystwie licznych rodzin, również z małymi dzieśmi. Potrzebuje sporo ruchu, więc nie zaleca się trzymania go w mieszkaniu. Osoby starsze powinny raczej zrezygnować z basseta artezyjsko-normandzkiego ze względu na jego siłę i konieczność częstego i długiego spacerowania. Przyzwyczajony do życia na kanapie, będzie z tego bardzo zadowolony. Łatwo jednak przybiera wtedy na wadze, co wpływa na obciążenie jego kręgosłupa.

Ciekawostki na temat rasy

Basset został stworzony w drodze krzyżówek i mutacji z myślą o pracy z pieszym myśliwym. W sytuacjach, gdy potrzebny był pies nieprześcigający zwierzyny leśnej, długonogie psy gończe nie zdawały egzaminu. Z tego powodu basset artezyjski został utrwalony przez hodowców i od samego początku służy jako pies myśliwski. Kocha ruch i aktywność, ale przyzwyczajony do kanapy nie będzie chciał z niej zejść. Jest psem ciepłolubnym, a zimno wymaga od właściciela zapewnienia mu specjalnego ubrania.

Francuski basset artezyjsko-normandzki to pies, który omal całkowicie nie wyginął. Teraz jednak jest ulubieńcem, szczególnie we Francji. W Polsce również można spotkać jego legalne hodowle i nabyć szczeniaka z rodowodem. Jeśli basset artezyjski jest twoim celem, pamiętaj, by nie rozpieszczać go zbytnio smakołykami. Chociaż przydają się do nauczenia go posłuszeństwa, łatwo przesadzić z ich ilością i utuczyć swojego czworonoga. W ten sposób wyrządzisz mu jednak krzywdę ze względu na mało odporny kręgosłup czworonoga.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 34 /14.04.1993/GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/34.pdf, data publikacji oryginalnego wzorca: 12.12.1991.

Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz